Lübnan’da İsrail Gizli Servisine Çalışan Casuslar Yakalandı

Lübnan güvenlik güçleri, iki Lübnanlı, bir Filistinli ve iki Nepalli’nin İsrail için casusluk faaliyetleri yürüttüklerini tespit ettiklerini ve yakaladıklarını bildirdi.

Bu kişilerin Lübnan sınırları içinde, İsrail gizli servisi Mossad‘ın ajan şebekesinde yer aldıklarını, uzun süren yakın ve teknik takibin ardından deşifre edildikleri belirtildi. Casusluk faaliyeti yürüten Lübnanlıların 1977 ve 192 doğumlu oldukları, Nepalli kadınların 1991 ve 1993 doğumlu oldukları, Filistinli mültecinin ise 1992 doğumlu olduğu bilgileri paylaşıldı.

Yapılan mülakat neticesinde bu kişilerin, elde ettikleri bilgileri, farklı ülkelerdeki İsrail büyükelçilikleri ile paylaşıtıklarını itiraf ettikleri de belirtildi. Nepalli kadınların, diğer mülteci ve Nepal kökenli vatandaşları da angaje etmeye çalıştıkları da iddialar arasında.

İsrail gizli servisinin, Lübnan ve civarında istihbarat faaliyetleri yürütmesinin sebebi olarak, Lübnan’da yetişmekte olduğu öne sürülen Hizbullah terör örgütünün faaliyetlerinin tespiti ve önlenmesi olduğu belirtiliyor.